Hyundai i20 I PB 2008-2014 usterki i wady
Hyundaii20 IMiejskie

Hyundai i20 I (2008 – 2014) – Najczęstsze usterki & wady

Pierwsza generacja Hyundai i20 (PB) to samochód miejski, który był produkowany od 2008 do 2014 roku. W lipcu 2012 roku nastąpiła modernizacja modelu.

Dobre silniki benzynowe i wysokoprężne

Do wyboru są jednostki benzynowe (1.3, 1.4, 1.6) o mocy 78 do 126 KM jak i diesel (1.6 CRDi) o mocy 116 KM.

Zarówno silniki benzynowe jak i wysokoprężne są solidne i wyposażone w bezobsługowy łańcuch rozrządu, który w przeciwieństwie do niektórych modeli konkurencji nie sprawia żadnych problemów. Czasami może jednak dojść do wycieków oleju, należy też zwrócić uwagę na typowe dla diesli słabe punkty (turbosprężarki, wtryskiwacze).

Najczęstsze usterki

Manualna skrzynia boryka się z szarpiającym sprzęgłem, poza tym nie zawsze da się wrzucić jedynkę. Zapieczony hamulec ręczny również potrafi wkurzyć właściciela, a przewody hamulcowe często nadają się do wymiany.

Samochód jest wyposażony w elektroniczne wspomaganie kierownicy (EPAS). Podczas manewrowania, układ kierowniczy może nagle stać się bardzo ospały: Powodem tego jest silnik EPAS, który ma skłonność do przegrzewania i wyłącza się przy pewnej temperaturze, aby uniknąć uszkodzenia. Schłodzenie silnika i ponowne uruchomienie systemu może potrwać kilka minut.

Inne wady

  • Częściej ulegają usterce podnośniki szyb. Typowym objawem jest ich powolne otwieranie lub zamykanie.
  • Ponadto prędkościomierz może sporadycznie włączać się i wyłączać lub całkowicie zawodzić.
  • Uszczelki drzwiowe nie są najlepszej jakości i szybko się zużywają, co skutkuje zwiększonym poziomem hałasu i wnikaniem wilgoci do wnętrza.
  • Często przepalają się żarówki reflektorów, tylnych lamp i kierunkowskazów.

Polecamy: Benzyna 1.4 po liftingu

Zasadniczo i20 pierwszej generacji to dobry samochód, choć na starość trzeba się liczyć z kilkoma bolączkami, które najpóźniej ujawnią się na badaniu technicznym. Ceny za Hyundai i20 pierwszej generacji zaczynają się od 7.000 zł, zadbane egzemplarze z niskim przebiegiem mieszczą się w granicach 25.000 do 30.000 zł.


Główne zdjęcie: OSX, Public domain, via Wikimedia Commons

Polecamy

Comments are closed.