Opel Astra H 2004-2010 problemy i wady
Astra HKompaktoweOpel

Opel Astra H (2004 – 2010) – Typowe problemy i wady


Opel Astra H to to samochód kompaktowy produkowany od 2004 do 2010 roku, który oferowany był jako model pięcio- i trzydrzwiowy. Do sprzedaży trafił również kombi (Caravan) i cabriolet (TwinTop). W 2007 roku nastąpiła modernizacja modelu.

Usterki benzyniaka

Zdjęcie: iNekic, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Do wyboru są silniki wolnossące (1.4, 1.6, 1.8) o mocy 75 do 140 KM, turbodoładowane (1.6 Turbo, 2.0 Turbo) o mocy 179 do 200 KM jak i topowy model OPC o mocy 241 KM.

Typowym słabym punktem wszystkich jednostek benzynowych są cewki zapłonowe, które znane są z wysokiej podatności na usterki, zwłaszcza w modelu 1,6-litrowym. Częstymi objawami jest falowanie obrotów na biegu jałowym i utrata mocy.

1.4 Twinport (Z14XEP) boryka się z wadliwym łańcuchem rozrządu, który potrafi się przedwcześnie rozciągnąć i spowodować tym awarię silnika. Jeśli rozważasz zakup Merivy z tą jednostką, to w czasie próbnej jazdy zwróć uwagę na odgłosy stukania podczas odpalania silnika lub gwałtownego przyspieszaniu. Lepiej zrezygnować i szukać dalej ,jeśli będzie coś słychać.

Co do jednostki 1.8, to może ona mieć doczynienia z wadliwą uszczelką chłodniczki oleju. Typowe objawy to smród spalonego oleju w kabinie, wycieki oleju jak i zbieranie się smaru w zbiorniku płynu chłodniczego.

Usterki diesla

Do wyboru są także diesle (1.3 CDTi, 1.7 CDTi, 1.9 CDTi) o mocy 90 lub 150 KM.

Typowe usterki silników wysokoprężnych w Merivie A to wadliwe alternatory i zawory EGR. Poza tym 1.7 CDTi boryka się z nieszczelnymi przewodami układu chłodzenia, a 1.9 CDTi użera się z klapkami wirowymi.

Usterki skrzyń biegów

5-biegowa skrzynia manualna znana jest ze swojej toporności: Pierwszy, drugi i wsteczny bieg wchodzą tylko ciężko lub wcale. Gorzej mieli jednak właściciele 6-biegowej skrzyni z serii M32, która boryka się z wadliwymi łożyskami,powodując awarię skrzyni biegów.

Inne usterki

 • Rdzewiejące tłumiki
 • Wadliwa skrzynia automatyczna
 • Zacinający się szyberdach
 • Wadliwe sprężyny zawieszenia

Akcje przywoławcze

Zdjęcie: Liubomyr Vovchak @ Unsplash

Do serwisów musiały udać się niektórzy kierowcy Astra H z powodu wadliwych klaksonów. Poza tym, Polski dystrybutor marki Opel poinformował, że w tych pojazdach wyprodukowanych w roku 2005 w Wielkiej Brytanii, Polsce, Hiszpanii, Portugalii oraz Niemczech, silnik może mieć pogorszone osiągi i hałasować, a w najgorszym przypadku może dojść do pęknięcia wałka rozrządu (silniki z rodziny Z10XEP, Z12XEP, Z14XEP oraz Z14XEL).

Wskazówka: Użyj numeru identyfikacyjnego pojazdu (VIN) na stronie internetowej Opla, aby sprawdzić, czy twoje auto jest objęte akcją przywoławczą, jakie już zostały podjęte.

Polecamy: 1.6 po liftingu

W przypadku Opla Astry H (A04) warto kupić model po faceliftingu od lutego 2007 roku. Ceny zaczynają się od 4.500 zł, zadbane egzemplarze z niskim przebiegiem mieszczą się w granicach 20.000 do 30.000 zł.

Wady

 • Z Tyłu mało miejsca
 • Niewygodne tylne siedzenia
 • Wadliwa skrzynia 6-biegowa

Zalety

 • Dobre wykonanie
 • Z Przodu dużo miejsca
 • Wygodne fotele z przodu
 • Duży bagażnik (Caravan)
 • ESP w standardzie

Główne zdjęcie: Thomas doerfer, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Polecamy

Comments are closed.