Opel Meriva A 2003-2009 typowe usterki i wady
Meriva AMiejskieOpelVan

Opel Meriva A (2002 – 2008) – Typowe usterki & wady


Opel Meriva A to minivan produkowany od 2003 do 2009 roku. W 2006 roku przeszedł facelifting, w  ramach którego zostały wprowadzone zmiany kosmetyczne.

Usterki benzyniaka

Do wyboru są modele czterocylindrowe (1.4, 1.6, 1.8) o mocy 90 do 125 KM jak i topowy model 1.6 Turbo OPC o mocy 180 KM.

Typowym słabym punktem wszystkich jednostek benzynowych są cewki zapłonowe, które znane są z wysokiej podatności na usterki, zwłaszcza w modelu 1,6-litrowym. Częstymi objawami jest falowanie obrotów na biegu jałowym i utrata mocy.

Co więcej, czujnik ciśnienia oleju ma tendencję do przeciekania. Powoduje to nasączenie wiązki przewodów olejem, który może przedostać się do sterownika silnika i doprowadzić do jego uszkodzenia. Warto więc otworzyć maskę silnika i sprawdzić, czy czujnik ciśnienia jest całkowicie suchy.

1.4 Twinport (Z14XEP) boryka się z wadliwym łańcuchem rozrządu, który potrafi się przedwcześnie rozciągnąć i spowodować tym awarię silnika. Jeśli rozważasz zakup Merivy z tą jednostką, to w czasie próbnej jazdy zwróć uwagę na odgłosy stukania podczas odpalania silnika lub gwałtownego przyspieszaniu. Lepiej zrezygnować i szukać dalej ,jeśli będzie coś słychać .

Usterki diesla

Do wyboru są także diesle (1.3 CDTi, 1.7 DTI, 1.7 CDTi) o mocy 75 do 125 KM.

Typowe usterki silników wysokoprężnych w Merivie A to wadliwe alternatory i zawory EGR. Oprócz tego nie trzeba się niczego innego obawiać, o ile były właściciel dbał o regularny serwis i nie przemieszczał się tylko i wyłącznie przez miasto.

Usterki skrzyń biegów

5-biegowa skrzynia manualna znana jest ze swojej toporności: Pierwszy, drugi i wsteczny bieg wchodzą tylko ciężko lub wcale. Gorzej mieli jednak właściciele 6-biegowej skrzyni z serii M32, która boryka się z wadliwymi łożyskami,powodując awarię skrzyni biegów.

Inne usterki

Rdza na krawędziach drzwi to problem, o którym należy pamiętać w przypadku starszych modeli. Ponadto ciągle występują problemy z centralnym zamkiem – tutaj drzwi kierowcy często pozostają zamknięte. Tymczasem wiązka klapy bagażnika potrafi ulec awarii, co skutkuje szeregiem problemów z elektroniką.

Polecamy: 1.6 Twinport po liftingu

Przy zakupie Opla Merivy pierwszej generacji należy dokładnie popatrzeć, aby nie bawić się w kosztowne naprawy. Ceny za Opla Merivę I zaczynają się od 4.000 zł, zadbane egzemplarze z niskim przebiegiem mieszczą się w granicach 15.000 do 20.000 zł.


Zdjęcie: Antoine Moreau, Public domain, via Wikimedia Commons

Polecamy

Comments are closed.