Renault Megane II 2002-2009 problemy i awarie
KompaktoweMégane IIRenault

Renault Mégane II – Typowe problemy & awarie


Renault Mégane II to samochód kompaktowy produkowany od 2002 do 2009 roku. Był oferowany jako hatchback, kombi (Grandtour) i kabriolet (CC). W zakresie modernizacji, która odbyła się w 2006 roku, zmieniono cały przód jak i tylne lampy. Następca to Renault Mégane III.

Usterki benzyniaka

Do wyboru są modele czterocylindrowe (1.4 16V, 1.6 16V, 2.0 16V, 2.0 16V) o mocy 82 do 163 KM jak i topowy model Mégane Trophy o mocy 225 KM.

Typowym słabym punktem wszystkich modeli benzynowych są cewki zapłonowe. Usterka zwykle objawia się szarpaniem silnika, poza tym silnik może naglę zgasnąć. Oprócz tego, zmienne fazy rozrządu w silniku o pojemności 1,6 litra regularnie powodują problemy (seria K4M).

Usterki diesla

Do wyboru są także diesle (1.5 dCi, 1.9 dCi, 2.0 dCi) o mocy 82 do 173 KM. Silnik serii K9K cieszy się we Francji statusem kultowego, podobnie jak 1.9 TDI w Niemczech, i generalnie jest nie do zdarcia, o ile przestrzegany jest serwis. Można również zdecydować się na silnik 2.0 dCi o mocy 150 lub nawet 173 KM. Pod względem niezawodności silnik M9R pozostaje raczej niezawodny i zazwyczaj toleruje wysokie przebiegi.

Tak całkowicie bezbłedne te jednostki jednak nie są: wadliwe wtryskiwacze Delphi wersji 1.5 dCi regularnie powodują problemy, a pompa wysokiego ciśnienia jest również podatna na uszkodzenia. Typowym słabym punktem silnika 1.9 dCi (seria F9Q) jest turbosprężarka, która może wymagać wymiany nawet przy niskich przebiegach (około 150 000 km). Uszkodzenia panewek wału korbowego również nie są rzadkie i mogą wymagać kosztowną naprawę.

Inne usterki

Problemy z elektroniką nie są rzadkością w Méganie drugiej generacji i prawie zawsze są spowodowane wadliwym modułem UCH. Typowe objawy to nagłe włączenie się świateł i niedziałający zamek centralny. 

To ostatnie może mieć również miejsce, jeśli karta Renault nie jest już rozpoznawana. Wycieraczki przedniej szyby również sprawiają kłopoty, tymczasem rozrusznik silnika jest podatny na awarie a sprzęgło potrafi się zużyć w ekspresowym tempie. Woda potrafi się przedostać do wnętrza samochodu przez nieszczelne głośniki w drzwiach.

Inne słabe punkty to:

  • Klapa bagażnika
  • Klimatyzacja
  • Dmuchawy nawiewu
  • Podnośniki szyb

Akcje serwisowe

Według polskiego dystrybutora samochodów Renault, w pewnych sytuacjach może dojść do odblokowania oparcia foteli przednich. Powodem tego jest brak dwóch spawów na wspornikach łączących stelaż oparcia z siedziskiem. Wada dotyczy samochodów Renault Megane II wyprodukowanych od 1 września 2003 r. do 31 października 2006 r.

Polecamy: Jednostka 1.4 po liftingu

Renault Mégane II to w zasadzie dobry samochód, o ile elektronika nie zawodzi. Poprawy nie było widać aż do liftingu, dlatego też warto zainteresować się młodszymi modelami. Ceny za Megankę drugiej generacji zaczynają się od 2.000 zł, zadbane egzemplarze z niskim przebiegiem mieszczą się w granicach 4.000 do 15.000 zł.

Wady

  • Wadliwa elektronika
  • Beznadziejny bagażnik
  • Mało miejsca na tylnych siedzeniach

Zalety

  • Dużo innowatywnych detaili
  • Prosta obsługa
  • Dobre wyposażenie seryjne
  • Szeroka gama silników

Zdjęcie: Tudyniuz, Public domain, via Wikimedia Commons

Polecamy

Więcej:Kompaktowe

Comments are closed.